FreeSync Nedir, Ne İşe Yarar? G-Sync’den Farkı Nedir?

Özellikle oyun oynarken görüntülerin iç içe girerek kafa karıştırıcı bir hal almasından şikayetçiyseniz ekran yırtılması denen sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Ekran kartı üreticileri, geçmişte bu sorunu düzeltmek adına VSync isimli teknolojiyi ortaya çıkardı. Zamanla eskiyerek yetersiz gelmeye başlayan bu teknolojinin yerini ise AMD tarafında FreeSync, NVIDIA tarafında G-Sync ismi verilen teknolojiler almaya başladı.

Aynı amaç için geliştirilen FreeSync ve G-Sync arasındaki en önemli fark, FreeSync’in isteyen her monitör üreticisi tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyorken ürününe G-Sync dahil etmek isteyen üreticilerin G-Sync için özel olarak üretilmiş bir modül satın alması gerekmesi. FreeSync, AMD marka ekran kartlarında bulunan bir özelliği kullanarak etkinleştirildiği için monitörün fiyatına büyük bir etkisi olmuyor.

FreeSync destekli ve G-Sync destekli monitörler arasında oluşan büyük fiyat farkının sebebi tam olarak bu. Yani FreeSync ve G-Sync kapışmasında fiyat kategorisi için konuşacak olursak AMD’nin sunduğu çözüm, NVIDIA’nın sunduğu çözüme oranla çok daha ucuz. Çalışma prensipleri arasındaki ayrım yüzünden doğan bu fiyat farkı iki teknolojinin performansına da doğrudan etki ediyor.

FreeSync performansı hakkında kullananların en çok yakındığı konu, ekranda hareket halinde olan objelerin arkasında bir iz bırakarak ‘ghosting’ sorununu ortaya çıkarıyor olması. G-Sync kullanıcıları tarafından daha az yapılan bu şikayet, FreeSync destekli monitörlerin çalışma tarzından ötürü güç yönetimini ayarlamakta bazen güçlük çekmesi. Yeterince güç verilemeyen pikseller kendilerini yenilemekte hızlı olamıyor, bu sayede ghosting sorununa sebep oluyor.

G-Sync için de kusursuz bir teknoloji diyemeyiz. Monitörün değişken tazeleme aralığının altında kalan bir FPS miktarı ortaya çıktığı durumlarda rahatsız edici titremeler meydana geliyor. Hem FreeSync hem de G-Sync bu sorunla baş etme konusunda yüzde yüz başarı sağlayamıyor. Yine de iki teknoloji arasında yapılan karşılaştırmalarda genel yargı G-Sync’in FreeSync’ten daha başarılı bir teknoloji olduğu yönünde.

Kaynak: https://www.webtekno.com/freesync-nedir-h96882.html